Är du intresserat att arbeta på barnsjukhuset som sjuksköterska?

Det här jobbet är hämtat från Arbetsförmedlingen, rekryteringen utförs inte av Manpower

Placering: 
Uppsala
Bransch: 
Hälso-,Sjukvård, Omsorg
Antal tjänster: 
1
Verksamhetsområde Akademiska barnsjukhuset

Är du intresserat att arbeta på Barnsjukhuset som sjuksköterska?
Hos oss på Akademiska barnsjukhuset finns verksamhetsområdena barnkirurgi, pediatrik, neonatologi och klinisk genetik. Hos oss arbetat allt från läkare, sjuksköterskor, undersköterskor, clowner, smärtsjuksköterska, dietister, sjukgymnaster, arbetsterapeuter, kuratorer, psykologer, biomedicinsk analytiker, genetiska vägledare och många andra yrkeskategorier. Verksamheten omfattar planerad och akut verksamhet för länets egna barn och som ett samarbete med regionens länssjukhus.

Välkommen att ta kontakt med kontaktpersoner för berörda enheter om du har frågor:
Barnonkologi: Karin Johansson karin.e.johansson@akademiska.se (http://mailto:karin.e.johansson@akademiska.se/)
Barnkirurgi/-neurologi: Monica Axelsson monica.axelsson@akademiska.se (http://mailto:monica.axelsson@akademiska.se/)
Barnakuten/akutpediatrik: Kristina Lundberg kristina.lundberg@akademiska.se (http://mailto:kristina.lundberg@akademiska.se/)
Barnspecialistmottagningar: Charlotta Atuma charlotta.atuma@akademiska.se (http://mailto:charlotta.atuma@akademiska.se/)
Intensivvårdsavdelning för nyfödda: Linda Björkman linda.bjorkman@akademiska.se (http://mailto:linda.bjorkman@akademiska.se/),
Ingrid Hassis ingrid.hassis@akademiska.se (http://mailto:ingrid.hassis@akademiska.se/),
Ylva Thernström Blomqvist ylva.thernstrom.blomqvist@akademiska.se (http://mailto:ylva.thernstrom.blomqvist@akademiska.se/)

Vill du jobba med oss?
Ladda upp ditt CV och personliga brev där du anger vilken enhet/vilka enheter du är intresserat av. Hos oss får du förmåner som gör skillnad, läs om dem här (https://regionuppsala.se/jobba-hos-oss/bli-var-nya-kollega/formaner/).

Region Uppsala värdesätter de kvaliteter som jämn könsfördelning och mångfald tillför verksamheten. Vi ser därför gärna sökande av alla kön och med olika födelsebakgrund, funktionalitet och livserfarenhet.

Denna rekrytering sker helt genom Region Uppsalas försorg. Vi undanber oss därför telefonsamtal från rekryteringsföretag och annonsförsäljare
Sista ansökningsdag
2021-04-30